Film dokumentalny
Jim Caviezel, Radosław Pazura, dwie nagrody Emmy, muzyka Joego Kraemera. Tego filmu nie można przegapić! |
Wyzwolenie kontynentu: Jan Paweł II i upadek komunizmu to wyprodukowany z rozmachem i obsypany nagrodami dokument ukazujący jeden z największych w historii przykładów triumfu mocy ducha nad systemowym złem. Narratorem w filmie jest Jim Caviezel, znany m.in. z roli Jezusa w Pasji.
Historię człowieka niezachwianej wiary, niezłomnego obrońcy godności człowieka, który odegrał fundamentalną rolę w wyzwoleniu z komunizmu Europy Środkowej i Wschodniej, przybliża widzom m.in. George Weigel, kard. Stanisław Dziwisz czy Carl Anderson. Twórcy zadbali o oryginalne świadectwa epoki: zdjęcia, bogatą dokumentację filmową i fragmenty przemówień papieskich. Całości dopełnia znakomita muzyka Joego Kraemera, który tworzył choćby do takich kinowych hitów jak Mission: Impossible.
Produkcji przyznano dwie nagrody Emmy (telewizyjny odpowiednik Oscarów) – za wyjątkowy dokument historyczny i zdjęcia.
Zobacz także krótki wywiad z Jimem Caviezelem narratorem w filmie Wyzwolenie kontynentu: Jan Paweł II i upadek komunizmu.
Film powstał dzięki Rycerzom Kolumba, największej katolickiej męskiej organizacji bratniej. Rycerze obecni są także w Polsce (4,7 tys. mężczyzn). Zasadami Rycerzy Kolumba są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w USA zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny założyciela.
ZOBACZ TAKŻE: